Modus Operandi

Modus operandi  – charakterystyczny sposób zachowania się sprawcy czynu przestępczego, który to ukształtowany jest poprzez indywidualne cechy sprawcy. Należycie przeanalizowany modus operandi pozwala, między innymi na typowanie  sprawcy konkretnego przestępstwa, bywa także przydatny w trakcie budowy wersji kryminalistycznych. Dane dotyczące modus operandi najczęściej uzyskuje się z oględzin, zeznań świadków i podejrzanych, ekspertyz biegłych,  pracy operacyjno-rozpoznawczej.

Prowadzący: dr nauk humanistycznych Maciej Szaszkiewicz, psycholog sądowy – emerytowany adiunkt i biegły sądowy z zakresu psychologii sądowej krakowskiego Instytutu Ekspertyz Sądowych. Profiler, były psycholog penitencjarny w Areszcie Śledczym. Wykładowca w kilku szkołach wyższych (UJ, APS w Warszawie, WSB w Nowym Sączu, Krakowska Akademia im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego) na wydziałach psychologii, pedagogiki, prawa – dla studentów i uczestników studiów podyplomowych. Prowadził także liczne szkolenia dla sądów, prokuratur i policji. Posiada rekomendację biegłego sądowego w zakresie psychologii sądowej Polskiego Towarzystwa Psychologicznego z nominacji. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, w tymmonografii „Tajemnice grypserki” oraz „Zabójcy i ich ofiary” (jako współautor).

Szkolenie obejmuje m.in. następujące zagadnienia:

 1. Historia, pojęcie oraz definicje modus operandi.
 2. Determinanty charakterystycznego zachowania się sprawcy.
 3. Typologia motywacyjno - behawioralna sprawców zabójstw.
 4. Modus operandi w różnych formach zabójstwa wielokrotnego:
 • zawodowi zabójcy
 • seryjni mordercy
 • zabójcy masowi
 1. Praktyczne wskazówki ustalania modus operandi.
 2. Możliwości wykorzystania modus operandi na potrzeby procesu wykrywczego.
 3. Modus operandi w procesie karnym.
 4. Częś praktyczna poświęcona będzie analizie przypadków.
 • Cel - zaznajomienie uczestnika z wiedzą z zakresu sporządzania sylwetek psychofizycznych a także wykształcenie podstawowych umiejętności wykorzystywanych w procesie tworzenia profilu psychologicznego.
 • Termin - ustalany indywidualnie po wcześniejszym kontakcie.
 • Miejsce - Wrocław, Kraków, Szczecin, Lublin (istnieje możliwość przeprowadzenia szkolenia w dowolnym mieście na terenie RP, w tym celu prosimy o kontakt).
 • Ilość godzin - 14 (dwa dni).
 • Forma - zajęcia teoretyczno - praktyczne.
 • Koszt - 299 zł.
 • UWAGA: Kurs należy do modułu: Praktyczne Studium Psychologii Śledczej, szkolenie może również być realizowane oddzielnie.

 

Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty w języku polskim oraz materiały z zajęć w formie elektronicznej.


ul. Wita Stwosza 16, 50-148 Wrocław      tel. 71 73 82 322