Psychologiczna Analiza Pisma Odręcznego

Grafologia jest nauką o piśmie odręcznym, znajduje zastosowanie zarówno przy analizie osobowości jak i zdolności piszącego. Na podstawie wyglądu pisma specjalista jest w stanie określić ponad 5000 różnych cech charakteru człowieka. W analizie osobowości na podstawie pisma ważne są nie tylko pochyłość, rozmiar i kształt poszczególnych liter, ale również odstępy między wyrazami, wielkość marginesów, nacisk długopisu lub ołówka na papier, a nawet sposób stawiania kropki nad literą „i”. Specjaliści biorą pod uwagę każdy szczegół i dzięki temu są w stanie bardzo dokładnie określić, jaki charakter ma dana osoba.

Prowadzący: Tomasz Szewczyk - pedagog, psycholog (Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie, kierunki: pedagogika, doradztwo społeczne, pedagogika resocjalizacyjna i socjalna) grafolog, biegły sądowy (studia podyplomowe z zakresu Ekspertyzy Dokumentów w Katedrze Kryminalistyki Uniwersytetu Wrocławskiego ). Praktyk i wykładowca  w szkołach wyższych. Prowadzi warsztaty grafologiczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Katedrze Edytorstwa i Tekstologii oraz wykłady z metod badania pisma odręcznego – metoda grafizmu i analiza językowa, terminologia ekspertyzy pismoznawczej w  Akademii Polonijnej w Częstochowie, a także w Instytucie Psychologii Stosowanej w Warszawie. Jest autorem wielu książek oraz artykułów z zakresu psychologii pisma i ekspertyzy dokumentów.  Specjalizuje się w grafologii polskiej, niemieckiej i brytyjskiej. Współpracuje z Prokuraturami, Sądami Okręgowymi i Rejonowymi, Adwokaturą Polską, Kancelariami Notarialnymi na terenie Polski, wykonał ok. 2 tys. ekspertyz pismoznawczych.

Program szkolenia:

 1. Czym jest grafologia i gdzie jest stosowana?
 2. Przestrzeń psychologiczna i jej symbolika.
 3. Badanie kąta nachylenia pisma – ćwiczenia praktyczne na próbkach pisma.
 4. Wielkość pisma/pismo szerokie i wąskie/nacisk pisma.
 5. Linearność pisma.
 6. Czytelność i nieczytelność pisma.
 7. Znaczenie marginesów w analizie pisma/łączenie liter.
 8. Alfabet grafologiczny.
 9. Analiza podpisu.
 10. Przegląd literatury grafologicznej.
 11. Ćwiczenia praktyczne.
 • Cel szkolenia - zaznajomienie uczestnika z wiedzą oraz warsztatem pracy grafologa. Przekazana na szkoleniu wiedza może znaleźć szerokie zastosowanie w opiniowaniu sądowym, a także dla potrzeb prywatnych zleceniodawców.
 • Termin - ustalany indywidualnie po wcześniejszym kontakcie.
 • Miejsce - Wrocław, Kraków, Szczecin, Lublin (istnieje możliwość przeprowadzenia szkolenia w dowolnym mieście na terenie RP, w tym celu prosimy o kontakt).
 • Ilość godzin - 14h.
 • Forma - zajecia teoretyczno - praktyczne.
 • Koszt - 299 zł.

Uczestnicy szkolenia otrzymują certyfikaty w języku polskim oraz materiały z zajęć w formie elektronicznej.


ul. Wita Stwosza 16, 50-148 Wrocław      tel. 71 73 82 322